9. september je na Slovensku pamätným dňom obetí holokaustu a rasového násilia. V tento deň v roku 1941 prijala vláda vojnového Slovenského štátu Židovský kódex, ktorým Židov pozbavila ľudských a občianskych práv, vylúčila ich z verejného a hospodárskeho života, odobrala im majetok a následne im pripravila cestu do vyhladzovacích táborov.
Téma holokaustu, rovnako ako téma ochrany ľudského života, ľudských a občianskych práv, či výchova k úcte a tolerancii nie je ľahostajná ani našim žiakom a pedagógom. Preto sme veľmi vďačne prijali pozvanie pána Lukáša Kuncu zapojiť sa do projektu Nezabudnutí susedia v Krásnej. Pán Kunca sa s pomocou dobrovoľníkov už niekoľko mesiacov intenzívne venuje obnove židovského cintorína v Krásnej a pátraniu po osude našich židovských spoluobčanov, ktorí boli z Krásnej v roku 1944 deportovaní do koncentračných táborov.
V stredu 11. septembra vyše 30 žiakov 8. a 9. ročníka navštívilo židovskú synagógu a galériu Ľudovíta Felda na Puškinovej ulici v Košiciach. Pani doktorka Jana Teššerová, ktorá sa aktívne venuje šíreniu povedomia o živote Židov a holokauste, nám veľmi pútavo priblížila židovskú symboliku, písmo, zvyky, ale aj tragický osud Židov v Košiciach v čase 2. svetovej vojny. Žiaci sa zoznámili s dielom vynikajúceho košického maliara Ľudovíta Felda, ktorý sa vrátil z Osvienčimu a vo svojich dielach zachytil hrôzy tejto „továrne na smrť“.
Hlavná časť projektu pokračovala na židovskom cintoríne v Krásnej v piatok 13. septembra. Pútavé vzdelávacie aktivity priblížili žiakom históriu Židov v našom regióne, ich postavenie v spoločnosti, tradície súvisiace s pochovávaním aj symboliku na židovských hroboch. Najsmutnejšou časťou celej tejto témy je však tragický osud našich susedov z Krásnej. Už vieme, prečo bol tento cintorín dlhé desaťročia spustnutý... Tí, ktorí by sa boli starali o hroby svojich predkov, boli vyvraždení v koncentračných táboroch. Do Krásnej s vrátil len jeden z nich...
Neostali sme však len pri slovách. Žiaci sa s veľkým záujmom zapojili do čistenia náhrobkov a výsledkom ich práce boli odkryté nápisy na dvoch náhrobných kameňoch. Veríme, že aj takáto konkrétna skúsenosť v nich zanechá hlbokú stopu. Na jar nás čaká návšteva Osvienčimu. Naši žiaci po tejto skúsenosti už pôjdu omnoho pripravenejší a vnímavejší na túto citlivú tému. No najmä veríme, že aj vďaka tejto skúsenosti budú omnoho citlivejšie v každodennom živote vnímať akékoľvek prejavy násilia, nenávisti a intolerancie a budú schopní im čeliť.
Ďakujeme pánovi Kuncovi aj všetkým, ktorí na tom mali svoj podiel, za výborne premyslené a zorganizované vzdelávacie podujatie. No najmä mu ďakujeme za prácu ktorú robí, pretože aj takéto skutky menia svet k lepšiemu.